Kanonizacja Jana Pawła II to zakończenie misji, którą otrzymałem 13 maja 2005 roku - powiedział postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Sławomir Oder po zakończeniu niedzielnych uroczystości w Rzymie.

"Doprowadzenie procesu kanonizacyjnego do momentu, w którym Kościół mógł poprzez papieża Franciszka wpisać nazwisko Jana Pawła II w poczet świętych Kościoła Powszechnego jest potwierdzeniem wypełnienia tej misji. To dzień, w którym czuję wdzięczność wobec Boga za ten czas, gdy było dużo pracy i wyzwań, ale również wiele Jego bliskości i wsparcia" - powiedział ks. Oder.

Zapytany, jaka lekcja powinna płynąć dla Polaków z tej uroczystości, ks. Oder odpowiedział, że nie czuje się upoważniony do udzielania rad czy wskazówek nikomu, zwłaszcza Polakom. "Sądzę, że naród polski ma swoją mądrość i wykazał wielokrotnie zmysł eklezjalny i historyczny" - dodał. Podkreślił, że osobiście przyjmuje fakt kanonizacji Jana Pawła II jako "dar wielkiego wstawiennictwa u Boga".

Przypomniał, co mówił papież podczas jednej z pielgrzymek do Polski, widząc tłumy wiernych reagujących oklaskami na jego słowa: "teraz przestańcie bić brawa, a zacznijcie słuchać".

Dodał, że przesłanie życia Jana Pawła II, jego nauczanie pozostaje w dalszym ciągu cenną wskazówką dla wiernych, bo droga, którą szedł papież prowadziła go do wypełniania chrześcijańskiego powołania, czyli do świętości.

"Święci to są ludzie, którzy potrafią zaufać Bogu i wśród codziennych trudności szukać odpowiedzi na Boże wyzwanie. Potrafią przyjąć łaskę, przeżywać konkretną sytuację, w której żyją jako okazję do tego, aby wypełnić podstawowe powołanie chrześcijanina i żyć miłością" - podkreślił.

...byleś ty chciała walczyć; wiedz, że zawsze zwycięstwo jest po twojej stronie...