Parafia Wniebowzięcia NMP

Kościół Parafialny
pw. Wniebowzięcia
NMP w Wojanowie

w Wojanowie z/s w Dąbrowicy

Sanktuarium
MB Jasnogórskiej Pani
Uzdrowienia Chorych
w Dąbrowicy

 

Kontynent Europejski

 

Kontynent Europejski, ktόrego korzenie chrześcijańskie sięgają zaraz po Ziemi Świętej, pierwszych wiekόw Historii od czasόw Wcielenia Chrystusa, był pierwszym kontynentem uformowanym przez Ewangelię. Tu znajdujemy najwięcej pierwszych sanktuariόw poświęconych Dziewicy Maryi, na świecie. Nie ma regionu w Europie, ktόry by nie posiadał dziesięciu (niekiedy więcej) sanktuariόw ofiarowanych Matce Bożej : trudno byłoby je zliczyć, każdy kraj posiada ich tysiące, niektόre bardzo znane, inne o renomie lokalnej …

To Europa, w przeciągu swej długiej historii, przekazała cywilizację chrześcijańską na całą ziemię : są to w efekcie aż do zarania XXI wieku, liczni misjonarze europejscy, ktόrzy jako pierwsi ewangelizowali świat. Rόwnież Europa dała Kościołowi najwięcej Doktorόw maryjnych ( np. św. Alfons de Ligouri, św. Bernard de Clairvaux, albo św. Ludwik Maria Grignion de Montfort ).

Także w czasie całej długiej historii świętej, Europę nawiedzała wielokrotnie Matka Boża. Od XVIII wieku , ten kontynent był sceną wielkich i cudownych objawień Niepokalanie Poczętej Maryi, o rozgłosie światowym : w Fatimie, w Lourdes, w Kaplicy Cudownego Medalika w Paryżu, albo w Banneux w Belgii, itd.

Szczegόlnie na początku XX wieku, ten kontynent o najstarszym chrześcijaństwie, przeszedł okres podejrzliwych filozofόw i poważnych wojen bratobόjczych, ktόre szeroko przyczyniły się do utraty wiary chrześcijańskiej, licznej populacji. Lecz na końcu XX wieku, nastąpiła wielka odnowa duchowa, zapoczątkowana przez młodą generację, szczegόlnie za czasόw papieża Jana-Pawła II, jednego z największych papieży maryjnych w historii Kościoła, ktόry poświęcił nie tylko swόj pontyfikat, ale całą ludzkość III-go tysiąclecia, w ktόry weszliśmy, Najświętszej Maryi Pannie, z tą dewizą :

« Totus Tuus », co znaczy « Cały Twόj »

Niemcy : Maryjne od czasu epoki karolińskiej

Święty Ambroży, urodzony w Trewir około 330 r., który później zostanie biskupem Mediolanu i ochrzci św. Augustyna, nazywany jest często najbardziej maryjnym z wszystkich Ojców Kościoła. To on rozpowszechnił nabożeństwo do Matki Bożej w krajach germańskich.
Święty Bonifacy (zm. w 755 r.) był następnie tym, który wprowadził święto Narodzenia Dziewicy Maryi w Niemczech. Święto to zostało zatwierdzone przez Sobór w Salsburgu w 799 r.
Tak jak we wszystkich krajach germańskich, jansenizm i początek wieku Oświecenia (XVIII w.) spowodowały w Niemczech przyćmienie miłości do Maryi, kwitnącej do tej pory, oraz przyczyniły się do schizmy protestanckiej dla wielu chrześcijan.
Jednakże w sercach ludu, miłość do Matki Bożej zachowała się i w XIX w. św. Klemens Maria Hofbauer wskrzesił w południowej części kraju nabożeństwo do Świętej Matki Chrystusa.

Najstarsze sanktuaria maryjne

Najsławniejszym i najstarszym z sanktuariów maryjnych w Poł. Niemczech jest Sanktuarium w Alttöting w Bawarii. Pochodzi ono z końca epoki Karolingów, ale zwłaszcza od XV w. stało się bardzo ważnym miejscem pielgrzymek i również obecnie jest bardzo uczęszczane, zwłaszcza przez ludność krajów sąsiednich i ze Wschodu.
Innym ważnym miejscem w Niemczech od bardzo dawna jest Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Telgte, w pobliżu Münster w Westfalii. Pielgrzymki tam odbywały się prawdopodobnie już od końca XIV w.
Wymienić tu można również miejsce pielgrzymkowe w Kevelaer: Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, które znajduje się nad dolnym Renem. To sanktuarium jest najbardziej znane i uczęszczane w Niemczech.
W wielkim mieście Kolonia istnieje sanktuarium maryjne wokół starego drewnianego posągu, nazywanego tam: „Święta Maryja z Ulicy Miedzianej". To miejsce modlitwy jest zawsze bardzo uczęszczane.
Już od Średniowiecza pielgrzymi przybywają także czcić „Matkę Bożą z Aix-la-Chapelle", gdzie w tym mieście w Westfalii zachowane są bardzo cenne relikwie: suknia w której Maryja wydała na świat Syna Bożego, pieluszki Dzieciątka Jezusa oraz tkanina, którą był okryty Chrystus na krzyżu - tak mówi Tradycja.

Wielka odnowa Niemiec, od momentu poświęcenia kraju Matce Bożej, w 1954 roku

Na początku XX w., pomimo ruchów prawdziwej dechrystianizacji, zauważa się nowy zryw pobożności maryjnej w Niemczech. Cierpienia spowodowane pierwszą wojną światową spowodowały odnowę kultu maryjnego i nowe wspólnoty poświęcone Dziewicy Maryi powstały w tym czasie, promieniujące dzisiaj coraz bardziej.
Spomiędzy tych wspólnot bardzo znana jest ta z Schönstatt, w sąsiectwie Coblence. Jej kaplica stała się prawdziwym miejscem pielgrzymkowym XXI w.
Inne nowe sanktuarium (XX w.) poświęcone Matce Boskiej Bolesnej znajduje się w Kalk, na przedmieściu Kolonii.
Widać, że kult maryjny w Niemczech naprawdę rozkwita, zwłaszcza od roku świętego 1954. Wówczas do wielkich sanktuariów takich jak Alttöting czy Kevelaer przybyło około 800 000 pielgrzymów w ciągu jednego roku, do każdej z tych miejscowości !
Należy stwierdzić, że rok 1954 uznany przez papieża Piusa XII jako „Rok Maryjny" został jakoby ukoronowany w Niemczech przez poświęcenie kraju Matce Bożej podczas „Dni katolickich" w Fulda.
Całe to obecne odrodzenie maryjne przeżywa rozkwit i obfituje strumieniami łask, dzięki temu poświęceniu całego kraju Matce Bożej.

W Augsburgu, obraz Maryi, która rozwiązuje węzły życiowe

Obraz Maryi, która rozwiązuje węzły, namalowany przez nieznanego artystę, czczony jest w kościele Świętego Piotra w Perlack, w Augsburgu, blisko Monachium, w Niemczech od 1700 r.
Od tego czasu, obraz ten wzbudza prawdziwą ludową pobożność w południowych Niemczech i w północnej Szwajcarii.
Około 1950 r. Niemcy umieścili kopię tego obrazu w skromnym kościele na przedmieściach Buenos Aires, w Argentynie. Odtąd pobożność ludowa zakwitła tam również.

Dlaczego Maryja rozwiązuje węzły życiowe ?

„Ewa przez swoje nieposłuszeństwo stworzyła węzły nieszczęścia dla ludzkości, podczas gdy Maryja przez swoje posłuszeństwo je rozwiązuje"

(Św. Ireneusz).

Natchniony tą maryjną myślą, nieznany malarz bawarski namalował obraz, na którym widać Świętą Dziewicę rozwiązującą węzły naszego życia.
Przedstawmy z ufnością i nadzieją Świętej Dziewicy wszystkie węzły naszego życia, które nas krępują i ujarzmiają, ponieważ nasza Matka rozwiązując je, pragnie przywrócić nam radość, która pochodzi od Boga.

Matka Boska z Altötting

Matka Boska z Altötting jest to sanktuarium w Bawarii, w Poł. Niemczech, w ktόrym czarna Madonna pochodzi z IX w.

Pielgrzymki stają się sławne na początku XV wieku.
Jednakże już w Średniowieczu, książęta i kόlowie z Domu Bawarskiego, przekazują sobie praktyki kultu Matki Boskiej z Altötting, gdzie "święta kaplica" konserwuje ciągle w srebrnych urnach, serca 21 książąt i panujących krόlόw rodziny Wittelsbach (rodzina sławnej cesarzowej "Sissi"), jak rόwnież szczątki pobożnego dowόdcy Tilly.
W roku 1650 odbyła się pielgrzymka ludności, którą przebyli pieszo (500 km), aby podziękować Maryi za to, że pomogła im zachować wiarę katolicką, pomimo wojen religijnych.
W czasie strasznego okresu faszystowskiego, sanktuarium i pielgrzymi byli prześladowani, jednakże napłym wiernych do Altötting jeszcze się podwoił.
W roku 1934 został kanonizowany brat kapucyn Konrad z Parzham (zm. w 1894 r.), ktόry przez 41 lat służył do Mszy Świętej przy ołtarzu Krόlowej Bawarii, a jako furtian klasztoru był przyjacielem i wzorem życia pielgrzymόw.
W tym też roku, przeszło pόł miliona pielgrzymόw odwiedziło sanktuarium w Altötting !
W czasie II Wojny Światowej, faszystowskie oddziały SS, widząc nadchodzącą armię amerykańską, ukryły się w klasztorze Altötting, zabijając najpierw przełożonego. Amerykanie uprzedzili, że zbombardują to miejsce jeżeli klasztor nie zapali świateł elektrycznych. Znalazł się jednak odważny pielgrzym, ktόremu udało się spełnić ten warunek, płacąc swoim życiem ten odważny akt, ratując w ten sposόb sanktuarium od destrukcji ...
18 listopada 1980 r. Jan Paweł II odwiedził sanktuarium w Altötting, a papież Benadykt XVI- 11 września 2006 r. Celebrował On mszę świętą i wygłosił homilię przepojoną światłem Dziewicy Maryi.
Dzisiaj milion wiernych przybywa każdego roku, aby modlić się do Matki Boskiej z Altötting.

 

Bośnia, ziemią Krόlowej Pokoju

Na Pόłwyspie bałkańskim, w regionie Europy Centralnej, ktόry znajduje się na połączeniu Wschodu i Zachodu, Bośnia stała się krajem niezależnym po krwawej wojnie w lutym 1992 r. Utworzyła się następnie republika Bośnia – Hercegowina ( pόźniej Federacja Bośnia – Hercegowina ), po ex-Jugosławii, będącej do tego momentu pod jarzmem ateistycznego reżimu komunistycznego, dzisiaj w rozpadzie.

W Bośni istnieją zasadniczo dwie wielkie religie : katolicka, szczegόlnie w prowincji południowej, w Hercegowinie oraz islam.

Ludność manifestuje ciągle szczegόlną miłość do Najświętszej Maryi Panny.

Pomimo długiej historii naznaczonej konfliktem z islamem, wiara katolicka w efekcie pozostała żywa w Bośni, gdzie ludność manifestuje ciągle szczegόlną miłość do Najświętszej Maryi Panny.
Ta skromna Federacja bałkańska jest nieduża co do powierzchni, ale posiada wiele sanktuariόw poświęconych Maryi Dziewicy.
Możemy wymienić między innymi sanktuarium : Matki Bożej z Thijalina i Matki Bożej z Medjugorje w kantonie Mostar.

Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Medjugorje

Kilka słόw na temat Medjugorje, w Hercegowinie, gdzie w 1981 r., 10 lat przed wybuchem krwawej wojny w Jugosławii, Maryja Dziewica objawiła się pod wezwaniem « Krόlowej Pokoju », aby uprzedzić swoje dzieci o przygotowującej się przemocy …
Z powodu tych objawień maryjnych, ktόre ciągle jeszcze trwają, miejscowość Medjugorje jest dzisiaj sławna na całym świecie, chociaż istnieją sprzeczne stwierdzenia na temat ewenementόw jakie się tam odbywają.
To co jest ważne do zapamiętania, to to, że sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Medjugorje jest oficjalnie uznane przez Kościόł jako sanktuarium maryjne, pomimo, że charakter nadprzyrodzony objawień jakie się tam odbywają nie jest jeszcze potwierdzony przez Kościόł na dzień dzisiejszy.

Trzeba rόwnież zaznaczyć, że Medjugorje jest dzisiaj sanktuarium maryjnym najbardziej uczęszczanym na świecie.

 

Chorwacja, przedmurze chrześcijaństwa

To właśnie papież określił Chorwację jako „przedmurze Chrześcijaństwa”. Kiedy poznamy bliżej religijną historię tego odważnego chrześcijańskiego kraju, to zrozumiemy dlaczego.
Chorwaci, Słowianie pochodzący z Polski południowej, przybyli na swoje aktualne terytoria na początku VII w. To właśnie tam otrzymali chrzest i mieli w Splicie od roku 640-go Jana z Rawenny jako arcybiskupa.
Przez osiem stuleci, Chorwacja była związana z Węgrami, następnie część jej terytorium przeszła pod panowanie otomańskie, od roku 1526 do 1669, podczas gdy reszta kraju pozostała pod dominacją Habsburgów, aż do roku 1918.
1 grudnia 1918 roku, wraz z innymi regionami Bałkanów, Chorwacja, Serbia i Słowenia utworzyły niezależne królestwo, które przyjęło nazwę Jugosławia (Słowianie południa) w roku 1931.
W 1946 roku wraz z pojawieniem się Tito, Jugosławia stała się Republiką federalną socjalistyczną i marksistowską, złożoną z Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni – Hercegowiny, Macedonii i Czarnogóry.
Naród zawsze wierny Maryi
Obecnie, od 8 października 1991 roku, Chorwacja jest Republiką niezależną.
Katolicka Chorwacja pozostała wierna w obliczu schizmy Photiusa, który odłączył się od Rzymu (w IX w.) i przygotował schizmę ortodoksyjną, jak również wobec herezji bogomilskiej (rodzaj manicheizmu, który przybył z Bułgarii w XIII w.), a także wobec islamu w XVI w., czy wreszcie protestantyzmu przybyłego z Węgier również w XVI w. Później, od 1940 r., trzeba było jeszcze stawić opór ateistycznej ideologii marksistowsko – leninowskiej !
Tak więc, pomimo tylu głębokich różnic w tym bałkańskim tyglu kulturalno – religijnym, naród chorwacki pozostał przy swej wierze katolickiej.
Jedna cecha charakteryzuje go od początku: jego głęboka pobożność wobec Maryi. W Chorwacji, jeden kościół na osiem jest poświęcony Matce Bożej. Naliczono tam około 235 sanktuariów maryjnych. Najstarsze z nich znajduje się w Remete (1272) koło Zagrzebia. Warto także wspomnieć sanktuaria w Zworniku, w Sinj, Aljmas i oczywiście najważniejsze w kraju sanktuarium w Bistricy...

 

Francja, najstarsza Cόrka Kościoła, pierworodna cόrka Maryi

Maryjna historia Francji zaczyna się wcześnie ! Istotnie, pierwsi misjonarze przybywają do kraju w latach 40 po Chr., kiedy to szalupy przybiły do brzegu dzisiejszego regionu Marsylii z intymnymi przyjaciόłmi Jezusa na pokładzie : Łazarzem, Martą i Maryją z Betanii oraz z kuzynami Maryi Panny (ktόrym zresztą Ona sama powierzyła najdroższe relikwie, zwłoki swojej matki Anny) i kilkoma uczniami, przyjaciόłmi rodziny. (1)

 Dziewica, ktόra porodzi », pierwsze ukazanie Maryi w Galii

Wydaje się, że pierwsze objawienie Maryi w Galii znane historykom, miało miejsce przed V w. w Chartres, stolicy Carnotόw, w okresie galo-rzymskim centrum druidyzmu. Było to ukazanie się « Dziewicy, ktόra porodzi » (dzisiaj Notre Dame de Chartres). Jednak pierwsze sanktuarium poświęcone Maryi, znane w Galii datuje się w V w. w Puy-en-Velay : cierpiąca niewiasta, ktόra błagając Matkę Bożą, została zaprowadzona przez anioła na wzgόrze, dominujące nad miastem, gdzie odbyło się ukazanie Dziewicy Maryi wraz z cudownym uzdrowieniem. Zbudowano tam następnie kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Zresztą miasto Puy nazywało się początkowo « Le Puy Marie ». Dzisiaj Notre Dame du Puy jest wielkim sanktuarium maryjnym i bardzo uczęszczanym miejscem pielgrzymkowym Francji.
Innym ważnym sanktuarium maryjnym w Galii jest Notre Dame de Reims. Sanktuarium zbudowano w XII w. na miejscu spalonej świątyni karolińskiej z V w., gdzie miał miejsce 25 grudnia 496 r. chrzest (celebrowany przez biskupa św. Remigiusza) nowych najeźdźcόw i władcόw Galii, Frankόw, od ktόrych pochodzi nazwa Francji. W następnych wiekach, w nowo ochrzczonej Francji, ilość sanktuariόw maryjnych zdecydowanie się powiększa. Można tu wymenić najbardziej znane jak : Notre Dame de Vézelay, Notre Dame de Roc Amadour, w czasie wypraw krzyżowych i wielkich pielgrzymek do Santiago de Compostelle, gdzie zostało złożone ciało św. Jakuba. Pόźniej między X i XII w. zbudowano wielkie katedry gotyckie, wszystkie poświęcone Maryi (Paryż, Chartres, Bourges, Reims, Laon …)

W XVII w. Ludwik XIII poświęca Francję Matce Bożej Wniebowziętej, ktόra jest pierwszą patronką kraju

 

Pomiędzy uznanymi objawieniami Dziewicy Maryi we Francji należy wymienić Notre Dame de Grâce z Cotignac w Prowansji, ktόre miało miejsce w XVI w., gdzie pielgrzymki uniemożliwione przez rewolucję francuską w 1789 r. wrόciły i odnalazły swoją całą popularność. Innym ważnym momentem w historii maryjnej Francji były śluby Ludwika XIII, złożone Bogu 10 lutego 1638 r. Przez to ślubowanie krόl poświęcił Francję Najświętszej Maryi Pannie i wybrał Matkę Boską Wniebowziętą jako pierwszą patronkę Francji. Ustanowił datę 15 sierpnia (Wniebowzięcie Matki Bożej) świętem narodowym, obowiązującym we wszystkich diecezjach kraju . (2)
Począwszy od XVII w. liczba nowych objawień Matki Bożej zaczęła się powiększać. Kilka lat przedtem zanim Jezus objawił swoje Najświętsze Serce Małgorzacie Marii Alacoque w Paray le Monial (w 1673 r.), młoda pasterka Benoîte Rencurel otrzymała wizytę Maryi Dziewicy w Laus, w Alpach, w 1664 r.

W XIX w. Maryja jeszcze pomnaża objawienia we Francji …

W r. 1830, Maryja ukazuje się Katarzynie Labouré na Rue du Bac i prosi o wybicie Cudownego Medalika. Pόźniej, w 1846 r. objawia się płacząc, dwojgu dzieciom w La Salette, rόwnież w Alpach. Następnie 12 lat pόźniej w Lourdes, w 1858 r. składa wizytę Bernadecie Soubirous, potwierdzając Jej dogmat Niepokalanego Poczęcia. W 1871 r. w Pontmain, w Mayenne Maryja ukazuje się na nowo dzieciom ; pόźniej jeszcze w r. 1876, w Pollevoisin pod wezwaniem « Matki Miłosierdzia », odwiedza młodą Estelle Faguette, ktόrą uzdrawia i zobowiązuje rozpowszechniać szkaplerz …
W XX w., w 1947 r. w Ile-Bouchard, Maryja ukazuje się czworgu dzieciom i prosi je o modlitwę za Francję, ktόra jest w przededniu zamachu stanu : kraj został uratowany w ostatnim momencie od rewolucji … Bardziej wspόłcześnie uformował się z zapałem wielki poryw maryjny : Vierges pélerines de Notre Dame de France. Peregrynacja figur i obrazόw, będących kopiami, łaskami słynących wizerunkόw Najświętszej Dziewicy, czczonych w 99 diecezjach kraju oraz reprezentujących 5 kontynentόw i 4 wielkie sanktuaria o znaczeniu światowym, rozpoczęła się 8 września 1995 r. w Puy-en-Velay. Figury i wizerunki nawiedzały parafie w kraju przez cały rok, aby wrόcić do stόp kaplicy Notre Dame de Baiilet en France pod Paryżem. To stąd Vierges pèlerines de Notre Dame de France zostały następnie przewiezione do Rzymu, na Plac Św. Piotra, gdzie po otrzymaniu błogosławieństwa od papieża Jana-Pawła II, 8 grudnia 1996 r., wyruszyły w pielgrzymkę na 5 kontynentόw świata.

Głόwne sanktuaria Maryjne Francji :

Miejsca poświęcone Dziewicy Niepokalanie Poczętej :

Notre Dame z Ile-Bouchard

Matka Boska Zwycięska w Paryżu

Notre Dame z Laus

Matka Boska Pokoju

Notre Dame z Lourdes

Notre Dame z Reims

Notre Dame z Ardilliers w Saumur

Notre Dame z Gray

Notre Dame z Treille

Notre Dame z Lavasina

Notre Dame z Myans (blisko Chambéry)

Notre Dame z Thierenbach (Alzacja)

Niepokalana z Cudownego Medalika

Notre Dame z Puy-en-Velay

Notre Dame z La Salette

Notre Dame z Pontmain

Notre Dame z Pellevoisin

Nasza Pani z Podziemia w Chartres

Notre Dame z Boulogne

Notre Dame z Cotignac

Notre Dame z Rocamadour

Matka Boska ze Strażnicy w Marsylii

Notre Dame de Bonheur w Ollioules (Toulon), śluby Ludwika XIII (tekst w Senacie)

Poświęcenie Francji N.M.P. podczas Kongresu Maryjnego w 1938 r.

Poświęcenie Korsyki Matce Bożej

________________

Katedra w Chartres

Katedra w Chartres jest wspanialą szkatułą, w ktόrej zamknięta jest wielka sztuka i wielka pasja religijna narodu francuskiego. Jedni przybywają tutaj na krόtką wizytę turystyczną, inni aby przejść boso linie wielkiego labiryntu, jeszcze inni, aby powierzyć swoją modlitwę Matce Bożej pod wezwaniem Notre Dame du Pilier …
Grupy, ktόre najczęściej odwiedzają Chartres :
 • studenci, robiący pielgrzymkę pieszą, nierzadko z odległych stron,
 • azjatyckie grupy etniczne Tamils (niekoniecznie chrześcijanie), ktόrzy wolno defilują przed figurą Dziewicy i składają świece,
 • tradycjonaliści.

Niezwykły katechizm ze szkła i kamienia

Można powiedzieć, że katedra ta jest niezwykłym katechizmem ze szkła i kamienia, z ktόrej wiele pokoleń będzie się uczyć historii zbawienia. Bo jakże inaczej nazwać te 178 okien z 2500 m² witraży, portal krόlewski z 700 figurami opowiadającymi historie Jezusa i Matki Bożej, a portal południowy z Sądem Ostatecznym, przypominającym o odpowiedzialności przed Panem życia za każdy czyn i każdą chwilę poświęconą dobru i złu.
Maryja tutaj wszędzie przedstawia swego Syna. Cała katedra celebruje Wcielenie. Matka Boża jest reprezentowana 173 razy ...
Najbardziej znanymi reprezentacjami są:
 • Nasza Pani z Podziemia ( w krypcie ze swoimi bogatymi aluzjami historycznymi)
 • La Vierge du Pilier (bardzo popularna)
 • Notre Dame de la Belle Verrière …

La Salette

La Salette (diecezja Grenoble, Francja)

Objawienie :

Jeden jedyny raz : 19 września 1846 r.
Osoby widzące : Melania Calvat (14 lat) i Maximin Giraud (11 lat) - pasterze.
Miejsce : hale alpejskie.

Przekaz :

Ciche łzy Maryi nad naszymi grzechami, przez ktόre świat się sam unicestwia.
Jaśniejący krucyfiks na Jej piersiach.
Treść przekazu : « Wy chłopi, pracujecie w niedzielę, wy woźnicy przeklinacie na imię Boga i wy inni, w okresie wielkiego postu chodzicie do jadki jak psy. Wasze grzechy staną się powodem straty waszych zbiorόw : zboże już zaczyna się psuć, ziemniaki gniją ... Ostrzegam was jak matka, nie siejcie zboża w tym roku, ono będzie stracone, a wy nie będziecie mieć nic. Przyjdzie głόd, choroby, dzieci będą umierać, stąd moje łzy. Od dawna cierpię przez was [...] a wy to lekceważycie [...] Jeśli ludzie nie są posłuszni Bogu, ja będę zmuszona pozwolić działać mojemu Synowi. Ciąg dalszy zależy od ludzi ». Najświętsza Panna to mόwi obrazowo : « Jeżeli oni się nawrόcą, kamienie i skały przemienią się w zboże, a ziemniaki wykiełkują ». Na końcu oświadczyła: « Moje dzieci, powtόrzcie to wszystko mojemu ludowi » (1)

Sekret :

Sekretem może być niewypowiedziany przekaz, dany bardziej jako wizja niż poprzez słowa. Widzący mają zawsze dużą trudność to przekazać, szczegόlnie z ich ograniczonym poziomem kulturowym. Każdorazowo, kiedy dzieci redagowały zaistniałe fakty, bez konsultowania poprzedniej redakcji, były one tak pod wpływem tego co penetrowało ich serce w danym momencie, że opowiadali oczywiście to co było najbardziej istotne, ale w zależności od zadanego pytania i powiązania idei i okoliczności.
Autentyczny tekst sekretu pozostał nieznany aż do początku trzeciego stulecia.

Opinie biskupόw :

Ostatecznie po długich i dokładnych badaniach faktόw, biskupi formalnie uznali, że Matka Boża objawiła się dzieciom w La Salette. Biskup Grenoble to uwierzytelnił listem pasterskim 19 września 1851 r.

Relacje biskupόw z dziećmi :

Biskup z Grenoble, Mgr de Bruillard, miał do widzących szacunek.
Mgr Genouilhac, promowany przez otoczenie przyszłego Napoleona III, już przy władzy, pojął bardzo szybko, że sekret jakim obdarzyła Maryja dzieci, był surowy, a słowa dotyczące cesarza : « oskubany orzeł », sprawdziły się bo jego upadek nastąpił w 1870 r. Biskup Genouilhac nie był przeciwny pielgrzymkom organizowanym przez ojcόw z La Salette, ale niezależnie od widzących : nie wyraził na przykład zgody na przyjęcie Maximin do seminarium diecezjalnego, a Melanie oddalił. Znalazł natomiast formułę na wytłumaczenie swojej decyzji przed tłumem pielgrzymόw 19 września 1855 r.: “ Misja pasterzy się skończyła, zaczęła się misja Kościoła ”.(2)

Lourdes

Lourdes przyciąga aktualnie 6 milionόw pielgrzymόw rocznie, znajduje się na trzeciej pozycji pomiędzy sanktuariami maryjnymi, najbardziej uczęszczanymi na świecie.

Oto zarys tej historii, opowiedziany przez Mgr Perrier, biskupa diecezji Lourdes i Tarbes :

Od 11 lutego do 16 lipca 1858 r., « Piękna Pani » ukazała się 18 razy, dziewczynce 14-letniej Bernadecie Soubirous. Te fakty wydarzyły się w grocie Masabielle, niedaleko Lourdes. Coraz liczniejsze osoby przychylne lub sceptyczne i obserwatorzy otaczają ją w czasie objawień, ale tylko ona może widzieć i słyszeć Matkę Bożą. Władza, duchowieństwo i opinia publiczna zainteresowały się tą sprawą natychmiast.

25 marca 1858 roku, podczas 16 objawienia, w święto Zwiastowania, Piękna Pani powiedziała : « Ja jestem Niepokalane Poczęcie »

Bernadeta jest najstarsza w rodzinie, ktόra pogrąża się progresywnie w biedę i będzie wielokrotnie doświadczana z powodu śmierci swojego rodzeństwa. Bernadeta ma astmę, nie chodzi do szkoły, ani nie uczy się katechizmu, nie przystąpiła też do pierwszej Komunii Świętej. Rodzina jest jednak głęboko wierząca i Bernadeta umie się modlić.
Pierwsze spotkania odbyły się w milczeniu. Bernadeta zrozumiała, że ma się przeżegnać i odmόwić rόżaniec. 18 lutego Pani powiedziała: “ Zrόb mi tę przyjemność, przychodź tutaj przez 15 dni ”. Dziewczynka odpowiedziała, że przyjdzie, na co Pani oświadczyła jeszcze: “ Nie obiecuję uczynić cię szczęśliwą na tym świecie, ale w przyszłym ”. W końcu lutego Matka Boża mόwi: “ Pokuty, pokuty, pokuty ” oraz “ Pijcie wodę ze źrόdła, ona was oczyści ”... 2 marca dziewczynka otrzymała misję: “ Powiedz księżom aby wybudowano kaplicę i niech ludzie przychodzą tu w procesji ”.
Dopiero podczas 16 ukazania, 25 marca, w święto Zwiastowania, Najświętsza Panna oświadczyła; “ Ja jestem Niepokalane Poczęcie “. Dwa ostatnie objawienia odbywają się znowu w milczeniu. Bernadeta otrzymała jeszcze trzy sekrety, ktόrych nigdy nie udało się z niej wydobyć. Przez następne 8 lat, Bernadeta jest pensjonariuszką u Siόstr Miłosierdzia i Nauczania Chrześcijańskiego z Nevers, w Lourdes.

Objawienia uznane za autentyczne przez biskupa Tarbes, Mgr Laurence w 1862 r.

W 1866 r., Bernadeta Soubirous zaczyna swόj nowicjat w Nevers. Pozostaje tam 13 lat, wykonując szczegόlnie pracę pielęgniarki. Zmarła w 33 roku życia, w środę Wielkanocną w 1879 r. Została beatyfikowana w 1925, a kanonizowana w 1933 r. Cudowne uzdrowienia zaczęły się już w czasie objawień. Większość jest związanych z wodą ze źrόdła, pomimo, że Bernadeta była przeciwna nazwaniu tej wody “cudowną”, oraz nie pozwalała przypisywać tych uzdrowień swojej osobie. Według niej, tylko wiara i modlitwy mogą uzdrawiać.
Od 1858 r., 66 uzdrowień było uznanych za cudowne, po zakończeniu skomplikowanych badań, ktόre istnieją tylko w świecie katolickim. Objawienia zostały uznane za autentyczne przez biskupa Tarbes, Mgr Laurence w r.1862 .

Wszyscy papieże manifestowali wyjątkową wierność tym objawieniom w Lourdes

Objawienia w Lourdes miały miejsce 4 lata, po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Wszyscy papieże manifestowali wyjątkową wierność tym objawieniom. Na liście sanktuariόw maryjnych, Lourdes znajduje się na pierwszym miejscu. Leon XIII ogłosił Encyklikę dla poświęcenia Bazyliki Matki Bożej Rόżańcowej w r.1901. Papież Jan-Paweł II przybył do Lourdes 15 sierpnia 1983 r., aby celebrować święto Wniebowzięcia N.M.P. i powrόcił jeszcze raz jako pielgrzym, w święto Wniebowzięcia 15 sierpnia 2004 r.

 

Niepokalana z Cudownego Medalika w Paryżu

Adres: 140, rue du Bac, metro: Sevres-Babylone lub Saint-Placide, autobus: 39, 63, 70, 84, 87, 94.

Jest to kaplica klasztoru Siόstr Miłosierdzia, ktόrej założycielem był św. Wincenty a Paulo, uprzywilejowane miejsce pielgrzymek !

Tutaj w 1830 r. objawiła się Katarzynie Labouré Matka Boża i ofiarowała światu Medalik Jej Niepokalanego Poczęcia ...

Uznanie :

 • Kaplica jest uznana jako miejsce kultu.
 • Kościόł katolicki w swoich aktach liturgicznych święci bardzo ograniczoną ilość objawień maryjnych. Miejsce tego objawienia figuruje jednak w ‘sanctoral' Kościoła, w rubryce « pamięć Maryi » i w datę 27 grudnia celebruje się Cudowny Medalik z rue du Bac. Objawienia św. Katarzyny Labouré jako takie nie były nigdy uznane a liturgia Kościoła oficjalnie wspomina fakty. (1)

Ewenementy z 1830 r., przekaz dla naszych czasόw

Matka Boża objawiła się w kaplicy klasztoru przy rue du Bac stojąca na kuli ziemskiej. W rękach trzymała inny globus z krzyżem u szczytu. Potem pokazała kształt i treść medalika, ktόry poleciła rozpowszechniać. Na medaliku widoczna jest Jej postać stojąca na ziemskim globie, noga depcze głowę węża. Wokόł postaci Najświętszej Dziewicy biegnie napis : « O Maryjo bez grzechu poczęta, mόdl się za nami, ktόrzy się do Ciebie uciekamy ». Na odwrocie medalika krzyż i dwa serca otoczone cierniem oraz 12 gwiazd apokaliptycznych.
Św. Katarzyna otrzymała misję rozpowszechniania medalika wiele lat przed proklamacją Dogmatu o Niepokalanym Poczęciu przez papież Piusa IX, 8 grudnia 1854 r.

Wiara Kościoła w Niepokalane Poczęcie*

Wiara Kościoła w Niepokalane Poczęcie opiera się przede wszystkim na Słowie Bożym, na Ewangelii Zwiastowania (Łk 1, 28-38). Bόg potrzebował « TAK » kobiety, aby przyjść na spotkanie ludzkości i przynieść jej zbawienie. Aby przyjąć Syna Bożego, Maryja nie mogła mieć w swoim sercu żadnego śladu odmowy. Dla Boga niezbędnym było, aby dar Jego miłości spotkał doskonale czystą wiarę, duszę bez grzechu.
Wiara Kościoła w Niepokalane Poczęcie jest wspaniałym orędziem nadziei. Maryja jest złączona ze swoim Synem w całkowitym zwycięstwie nad siłami Zła. To co Bόg zrobił dla Niej, On zrobił dla nas w momencie naszego chrztu. Bόg nas zaprasza do dzielenia radości i świętości Maryi. My możemy liczyć na moc łaski miłości Boga, aby pokonać w nas wszystkie złe tendencje. [...]
Mόdlcie się w tej kaplicy, gdzie Najświętsza Maryja Panna przekazała św. Katarzynie, że w naszych trudnościach i cierpieniach, jakie napotykamy w obecnych czasach, nie trzeba abyśmy wątpili ! [...]
" Przyjdźcie do tego ołtarza, stąd spłyną wielkie łaski na tych, ktόrzy prosić będą z ufnością i żalem "
Maryja w połączeniu ze swoim Synem pragnęła, aby Jej łaskami został obdarzony lud Boży na całym świecie. To dlatego Ona wypowiedziała tutaj te słowa do św. Katarzyny :
" Wybijcie medal na wzόr obrazu, ktόry ci przedstawiłam. Wszyscy, ktόrzy go będą nosić poświęcony, otrzymają wiele łask, zwłaszcza jeśli go nosić będą zawieszony na szyi z wiarą ".
" Promienie wytryskujące z moich rąk są łaskami, ktόrymi obdarzam tych, ktόrzy o nie proszą ".
" Te kamienie, pozostające w cieniu, przedstawiają łaski, o ktόre zapomniano mnie prosić ".
Ten medalik i słowa, przekazane przez św. Katarzynę przypominają nam, że jesteśmy kochani przez Boga, że przedstawiamy wielką wartość w Jego oczach. On prosi nas tylko, abyśmy pozwolili się napełnić i w ten sposόb zbliżyć się do Niego z wiarą i nadzieją. [...]
Aby mόc wysłuchać głęboko tych co cierpią, zasadniczą rzeczą jest przede wszystkim, tak jak to czyni Maryja i św. Katarzyna, wysłuchać najpierw naszego Pana, usiąść i poświęcić swόj czas na medytacje Jego Słowa. Jedynie serce, ktόre słucha może ulżyć wielkim cierpieniom i je złagodzić. " Maryja zachowała wszystkie te wspomnienia w swoim sercu ".

Medalik, programem życia

Zadaniem Cudownego Medalika jest przypomnieć temu, kto go nosi, kim jest i jaką drogą ma podążać. Medalik to program życia. Św. Katarzyna ten program wypełniała w sposόb doskonały. Z miłości do Jezusa, na wzόr Niepokalanej, stała się pokorną służebnicą ludzi najbardziej potrzebujących miłosierdzia. Dlatego Bόg ją wywyższył, pozwalając na to, by przez akt kanonizacji została ogłoszona przez Kościόł, wzorem życia chrześcijańskiego.
Cicha kaplica przy rue du Bac była i jest świadkiem wielkich nawrόceń, postaci znaczących w historii kultury Francji. Po Alfonsie Ratisbonne, wielu innych Maryja pozyskała dla Boga. Słynny członek Akademii Francuskiej, prof. Jean Guitton, małżeństwo znanych filozofόw Raisa i Jaques Maritain, pisarze : François Mauriac i Leon Bloy oraz wielu innych ludzi nauki zostało przyciągniętych posłannictwem Niepokalanej z rue du Bac.

*Urywki tekstu homilii Mgr Michel Santier, biskupa Luçon,

wygłoszonego 8 grudnia 2005 r. na rue du Bac w Paryżu

Rόwnież na Stronie Internetowej sanktuarium

(www.chapellenotredamedelamedaillemiraculeuse.com) można odnaleźć homilię w całości oraz:
 • detale z relacji objawień,
 • zdjęcia Medalika i wytłumaczenie symboli,
 • godziny otwarcia kaplicy, mszy, spowiedzi, rόżnych modlitw,
 • teksty na temat życia św. Wincentego a Paulo i Siόstr Miłosierdzia

Matka Boska Zwycięska

Ta Bazylika poświęcona jest « Niepokalanemu Sercu Maryi, Ucieczce grzeszników », miejsce modlitwy i życia jest prawdziwą oazą ciszy, pobudzającą do kontemplacji tych wszystkich, którzy ją odwiedzają, aby powierzyć swoje zmartwienia i oddać chwałę Bogu.
Przychodził tutaj Mozart aby odmawiać swój różaniec, a dla św. Teresy z Lisieux tutaj nastąpiły zasadnicze wydarzenia w jej życiu.
A co powiedzieć o setkach ex-voto, którymi wyłożone jest wnętrze kościoła, nawet w części najbardziej ukrytej ? Te dowody podziękowań zadziwiają niejednego zwiedzającego...
Zwycięstwa Maryi są przede wszystkim bardziej zwycięstwami duchowymi niż dotyczących Jej wstawiennictwa dla wielu chrześcijan i innych, odniesione nad nimi samymi i nad ich grzechami. W tym kościele poświęconym Niepokalanemu Sercu Maryi dla nawrócenia grzeszników, Maryja zwycięża nad rozpaczą i zwątpieniem. Ona nam pomaga zwyciężać nad wszystkim co nas odwraca od Jej Syna.
W tej parafii odbywają się chrzty dzieci i dorosłych, celebrowane są śluby i pogrzeby. Można uczestniczyć w nabożeństwach, które odbywają się codziennie od 11-17-tej, można przeżyć Dzień Maryjny, prawdziwy „halt" duchowy...

„Maryja jest najpewniejszym wyrazem doskonałej wierności Duchowi Świętemu i Jego akcji w duszy"

 

IRLANDIA

 

Milczące objawienia Matki Boskiej z Knock

 

W czwartek 21 sierpnia 1879 r. około godziny 19-tej, w miejscowości Knock Mhuire (Irlandia, hrabstwo Majo), 45-letnia Mary McLoughlin i 25-lenia Mary Byrne zauważyły „świetlistą wizję" na fasadzie kościoła parafialnego. Zaskoczone, obie kobiety obserwują: nie mają wątpliwości, że dotyczy to objawienia maryjnego. Natychmiast powiadomiły swoje otoczenie i 16 osób przybiegło na miejsce, gdzie wszyscy obserwowali Maryję przez prawie dwie godziny. Ulewny deszcz przeszkodził jednak niektórym pozostać do końca objawienia. Ci którzy odeszli wrócili następnie, potwierdzając to co widzieli.
Matka Boska była w pozycji stojącej, zawieszona 30-60 cm powyżej ziemi, średniego wzrostu, ubrana na biało i miała złotą koronę na głowie. Wydawała się być skupiona na modlitwie. Towarzyszyli Jej św. Józef i św. Jan Ewangelista. « Św. Jan był ubrany jako biskup z małą mitrą na głowie, wygłaszający kazanie», wyjaśnił Patrick Hill, który widział również kilka unoszących się nad ołtarzem aniołów. Świadkowie widzieli także ołtarz, na którym był Baranek a za nim stał krzyż. Żaden komentarz nie towarzyszył objawieniom, ale uzdrowienia fizyczne wywierały duże wrażenie na opinii publicznej.

Symboliczne znaczenie objawień z Knock

Złożenie na ołtarzu Baranka w ofierze przypomina krwawą ofiarę na krzyżu, dokonującą się obecnie każdego dnia na Mszy Świętej i w Niebie, jako ofiara Chrystusa dla Ojca (List do Hebrajczyków).
Św. Jan ukazał się jako kapłan, wskazując Maryję obecną u stóp krzyża, « pod którym stanęła nie bez postanowienia Bożego (J 19, 25), najgłębiej współpracowała ze swym Jednonarodzonym i z Jego ofiarą złączyła się matczynym duchem, z miłością godząc się na ofiarowanie zrodzonej z Niej Żerwy; a wreszcie przez tegoż Jezusa Chrystusa, umierającego na krzyżu, została oddana jako matka uczniowi tymi słowami: „Niewiasto oto syn Twój" (J 19, 26n)» (Sobór Watykański II, Lumen Gentium 58). Każdy jest powołany do stania się członkiem Chrystusa i do uczestniczenia z Nim i w Maryi w misterium odkupienia.

Obecność św. Józefa, wzorem ojca i małżonka

W r. 1872, papież Pius IX ogłosił św. Józefa patronem kościoła powszechnego, jak również patronem modlitwy.

Oficjalne uznanie objawień

W r. 1879, biskup diecezjalny powołał komisję, która opowiedziała się pozytywnie w roku następnym. Ksiądz prałat zachęcał do pielgrzymek, bez ustanowienia nadprzyrodzonego pochodzenia objawień.
W r. 1936, arcybiskup Tuam, Mgr Gilmartin otworzył biuro medyczne dla naukowego zbadania powodu uzdrowień. Później powołał nową komisję ustaleń, która wznowiła ankietę i wyciągnęła również pozytywne wnioski z r. 1880.
W r. 1957, sanktuarium zostało przyłączone do bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie z odpustem specjalnym.
Pod koniec Soboru Watykańskiego II, papież Paweł VI odprawił mszę świętą z biskupem z Knock, jak również z biskupami mającymi opiekę nad innymi najbardziej znanymi sanktuariami świata.

Sławne osoby, które odwiedziły sanktuarium

W r. 1973, Paweł VI pobłogosławił kamień węgielny nowego sanktuarium Matki Boskiej królowej Irlandii, poświęconego później przez kardynała prymasa Irlandii, Mgr Conway w 1976 r.
Osobista pielgrzymka papieża Jana Pawła II, 30 września 1979 r. na setną rocznicę objawień, jeszcze bardziej ożywiła życie tego świętego miejsca.
Matka Teresa z Kalkuty odwiedziła święte miejsce w czerwcu 1993 r.
1,5 miliona pielgrzymów przybywa tutaj każdego roku.
(Wg www.ouestirlande.com/fmayo/fKnock/fKnock.htm)

Informacje praktyczne

Sanktuarium Matki Boskiej z Knock
Biuro Sanktuarium w Dublinie - 29 South Anne street - Dublin 2
Tel. + 353/1-77 59 65

ITALIA

 

Scienne malowidla w rzymskich katakumbach

 

Katakumby istniały już przed erą chrześcijańską. Rzymianie wracając do dawnej praktyki Etruskόw, chowali zmarłych poza miastem. Z miejsc tych, ktόre pierwotnie nazywano coemeteria (sypialnie), tylko cmentarz św.Sebastiana przy Via Appia w Rzymie, nosi nazwę Katakumby ponieważ jego wejście usytuowane było na najniższym poziomie, w podziemnych kamieniołomach.

Freski o charakterze maryjnym (Adoracja Mędrcόw, Dziewica z Dzieciątkiem) w katakumbach są dyskretnym dowodem Jej miejsca w prymitywnym kulcie.

1. Adoracja Mędrcόw

W środkowym łuku « greckiej kaplicy » w katakumbach Pryscilli w Rzymie, sięgających r. 180-go, siedząca Dziewica zachowuje majestatyczną postawę w akcie prezentacji mędrcom, swego boskiego Syna do adoracji [1].

2. Dziewica z Dzieciątkiem

Fresk ten znajduje się w najstarszym zakątku katakumby i można go usytuować około r. 210-go. Madonna przedstawiona z dzieckiem na rękach, z prorokiem po prawicy, ktόry wskazuje gwiazdę na odzieniu bożego dziecka. Nieco dalej przedstawiono scenę dobrego Pasterza, niosącego na barkach jagnię, na tle rajskiego krajobrazu.
Możliwe jest przypuszczenie, że scena Dziewicy z Dzieciątkiem odsyła do proroctwa Izajasza (7,14) , dotyczącego Dziewicy rodzącej Syna i Balaam'a o wschodzącej gwieździe Jakuba (Nm.24,17).
W cmentarnej oprawie te dwa malowidła tworzą scenę zbawienia : Chrystus, ogłoszony przez prorokόw, Syn Matki Dziewicy, Dobry Pasterz i Zbawiciel. Jednak niektόrzy z autorόw nie wykluczają faktu, że w tym wyznaniu wiary w Chrystusa Zbawiciela, scena sugeruje jednocześnie zaufanie w orędownictwo Matki Odkupiciela, w błaganiu o wieczne zbawienie dla zmarłych [2].

Portugalia ziemią Maryjną

Nabożność do Matki Bożej w Portugalii zaczęła się z początkiem powstania państwa w XII wieku. Alfons, założyciel królestwa i pierwszy król Portugalii, oddał swój kraj pod opiekę Maryi przez ślub jaki złożył za zgodą wszystkich swoich wasali i podpisany w katedrze Lamego 28 kwietnia 1142 r. Ta data została uznana jako data chrztu Portugalii, którą nazwano od tego momentu „Świętą Ziemią Maryjną”. Kiedy miasto Santarem zostało odebrane Maurom kilka lat później, Alfons zbudował klasztor, który poświęcił Matce Bożej (Santa Maria de Alcobaça).

Odtąd Maryja stała się Matką chrzestną każdego miasta, które zostało odebrane Maurom.

Wszystkie podboje króla fundatora odbywały się pod auspicjami Maryi i w każdym mieście odebranym Maurom, Dziewica Maryja jest wyniesiona jako Królowa Matka Chrzestna, a ludność buduje tam kościół Jej poświęcony. Takie są najstarsze kościoły Lizbony, między innymi Notre Dame des Martyrs i Notre Dame da Enfermeria.
Jednak najstarszym bez wątpienia sanktuarium na wybrzeżu portugalskim, dużo wcześniej niż powstało królestwo jest Notre Dame de Nazaré. Statua przedstawiająca Maryję sięga okresu przejścia Hiszpanów w tym regionie, jeszcze przed inwazją arabską. W Batalha w XIV wieku, król skonstruował na znak uznania i wdzięczności Portugalii, ogromny kościół poświęcony Maryi pod nazwą Notre Dame de Victoire, na pamiątkę zwycięstwa w wielkiej walce przeciwko hiszpańskiemu najeźdźcy, 14 sierpnia 1385 r. Należy również wspomnieć o kościele Santa Maria de Belém, na wybrzeżu portugalskim, ponieważ z tej plaży, po oddaniu się pod opiekę Maryi, wielcy nawigatorzy wyruszali na poszukiwania. Z tego powodu zaczęła być czczona na przeważającej części świata, gdzie nie była jeszcze znana, Marie Etoile de la mer, patronka nawigatorów i misjonarzy ...
Nabożność maryjna w Portugalii jest szczególnie zauważalna w czasie pielgrzymek; nazywają je „civios” (świece), ponieważ z każdej parafii grupa pielgrzymów co roku ofiarowuje świecę na ołtarzu Matki Boskiej. Pielgrzymka do Vierge du Cap, na przylądku Espichel jest najstarszym „civios” portugalskim, ale istnieje wiele innych w całej prowincji kraju. Inna osobliwość: w Portugalii wszystkie katedry są poświęcone Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny jak również 1/3 kościołów parafialnych. Pochodzi to z faktu, że większość ważnych narodowych dat historycznych, zbiegały się ze świętem Wniebowzięcia jak również ze świętem Siedmiu Boleści N.M.P. i recytowaniem Różańca Św. Stały się one drogie w nabożności portugalczyków. Miłość do Matki Boskiej w Portugalii jest tak wielka, że często wielu rodziców wybiera swoim dzieciom Maryję jako Matkę chrzestną.

25 marca 1646 roku, Matka Boska Niepokalanie Poczęta została oficjalnie nazwana Protektorką Portugalii

25 marca 1646 roku dekretem królewskim, zatwierdzającym decyzję w Cortès, Matka Boska Niepokalanie Poczęta została oficjalnie mianowana Protektorką Portugalii, w podziękowaniu za odzyskaną niepodległość dla narodu, w oktawie 8 grudnia 1640 roku. Od tego czasu, wszystkie wielkie instytucje portugalskie włącznie z uniwersytetami, zdecydowały bronić doktryny Niepokalanie Poczętej ... dwa wieki przed oficjalnym proklamowaniem tej doktryny przez Kościół, w 1854 roku !
Aktualnie, sanktuarium Notre Dame de Fatima jest najbardziej znanym i uczęszczanym centrum maryjnym kraju i o sławie światowej. Istotą orędzia fatimskiego są trzy prośby, które Matka Boża wyjawiła: nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca, aby ratować grzeszników przed karą wiecznego potępienia; poświęcenie się Jej Niepokalanemu Sercu dla nawrócenia Rosji i o pokój na świecie; komunię zadośćuczyniającą w pierwsze soboty miesiąca. Wydarzenia fatimskie nadały zresztą nowy zapał maryjny, który podniósł duchowo cały kraj ! Wszyscy ojcowie duchowi kraju uznają, że dzięki nadzwyczajnej i cudownej protekcji Maryi oraz głębokiej nabożności maryjnej swoich dzieci w Portugalii, naród pozostał poza ostatnią wojną światową, która spowodowała takie spustoszenie w całej reszcie chrześcijańskiej Europy !

Pius XII stwierdził, że opieka Matki Bożej z Fatimy ochroniła Portugalię od II wojny światowej

W ten sposób Pius XII, podczas koronacji statuy Matki Bożej z Fatimy w 1946r. mógł potwierdzić: „Najstraszniejsza wojna, która nigdy przedtem nie zdewastowała tak świata, jak podczas tych długich czterech lat, krążyła wokół waszych granic i nigdy ich nie przekroczyła. Bądźcie wdzięczni przede wszystkim Matce Bożej, która z wysokości swego miłosiernego tronu, [...] jakim jest Fatima, w centrum waszego kraju, czuwała nad wami i nad waszym rządem ...”
Podczas świąt koronacji Matki Bożej w Fatimie, Jej statua peregrynowała 32 dni po wszystkich parafiach kraju i tłumy ludzi wiwatowały na Jej cześć, wszędzie gdzie przejeżdżała; „Mówiono, że cały kraj stał się ogromną katedrą bez murów, limitujących audytorium. Dosłownie, miasta i wsie wyludniły się i z tym samym porywem, szły tam, gdzie przejeżdżała figura Maryi” – napisał w swoim dzienniku ks. José de Oliveira Dias.
Dodał też, że: „Na ogół w merostwach Maryja znajdowała gościnność na noce, gdzie odbywały się czuwania eucharystyczne, podczas których bardzo często nawet władze cywilne poświęcały uroczyście ich gminę Niepokalanemu Sercu Maryi.

Z Fatimy na cały świat

Po tym wszystkim Łucja, najstarsza z „widzących” z Fatimy, miała ideę aby Matka Boża peregrynowała po całym świecie i od 1947 roku, ta światowa pielgrzymka ruszyła najpierw w całej Europie, ale również na wszystkich kontynentach świata. Niezliczona ilość parafii przyjęła Niepokalaną Dziewicę z Fatimy !

Matka Boska z Fatimy w Portugalii

Sanktuarium Matki Boskiej z Fatimy w Portugalii jest najbardziej znane na świecie, od czasu wielkich wydarzeń, jakie się tam dokonały, szczegόlnie w 1917 roku.
Na otwarciu XX wieku, Najświętsza Maryja Panna, przekazała trojgu dzieciom z Fatimy (Łucja, Hiacynta i Franciszek) orędzia, ktόre miały ratować świat w ostatnich czasach II tysiąclecia… Od tego momentu miliony ludzi z całej kuli ziemskiej, udają się tam każdego roku. Oto skrόcony opis tych ewenementόw z Fatimy, małej mieściny, położonej 120 km na pόłnoc od Lizbony :
Maryja wzywa do modlitwy i ofiar za nawrόcenie grzesznikόw i obiecuje wielki cud « aby wszyscy uwierzyli » oraz przekazuje trzy sekrety, prosząc o skruchę i modlitwy o nawrόcenie Rosji :

1915 :

- od kwietnia do października : troje pastuszkόw, Łucja dos Santos, 10 lat (dzisiaj karmelitanka w Coimbra) i jej kuzyni Franciszek Marto, 9 lat (zmarł 4.4.1919 r.) oraz Hiacynta Marto, 7 lat (zmarła 20.2.1920 r.), widzą figurę podobną do statuy ze śniegu.

1916 :

- wiosna, lato i jesień : objawienia anioła.

1917:

- 13 maja (niedziela) w Cova da Iria (miejsce objawień położone 3 km od Fatimy), pojawiła się Matka Boża, ubrana w długą śnieżno białą suknię i powiedziała: “Przyszłam prosić was, abyście przychodzili tutaj przez 6 miesięcy, 13 każdego miesiąca, w południe.

- 13 czerwca dzieci przyszły po raz pierwszy.
- 13 lipca: Maryja obiecuje wielki cud “ aby wszyscy uwierzyli”; wyjawia 3 sekrety. 2 zostały ogłoszone w 1941 r.: 1°) wizja piekła (morze ognia w ktόrym znajdują się demony i dusze skazanych w ludzkich postaciach), 2°) koniec wojny (ale jeżeli nie zaprzestanie się obrażać Boga, za panowania Piusa XI, to zacznie się nowa wojna)
- 19 sierpnia: 13 sierpnia władze cywilne, zaniepokojone tymi wydarzeniami i zapałem manifestowanym podczas ostatniego objawienia, zatrzymały dzieci dzień i noc w więzieniu, stąd raport z 19-go : Matka Boska objawia się dzieciom w Valihnos, w pobliżu Cova da Iria.
- 13 września czwarta wizyta.
- 13 października – 6 i ostatnie objawienie: “taniec słońca”, ktόre widziało 70.000 osόb. Zjawisko to trwało 10 min. i było widoczne w promieniu kilkudziesięciu kilometrόw od Fatimy. Matka Boska zachęca do zachowywania przykazań Bożych i do czytania Ewangelii. Sprawiedliwi są proszeni o czynienie pokuty za grzesznikόw, aby uniknąć piekła i aby zapanował pokόj na świecie oraz nawrόcenie Rosji.

10-12-1925/ 15-2-1926:

Matka Boża objawia się Łucji w Ponte-Vedra (Hiszp.)

1928:

Położenie pierwszego kamienia pod budowę Bazyliki sanktuarium

Maryja prosi o poświęcenie świata i Rosji swojemu Niepokalanemu Sercu

1929:

- 13-6: Matka Boża ukazuje się Łucji w Tuy (Hiszp.) i wyraża prośbę o poświęcenie świata i Rosji swemu Niepokalanemu Sercu.

1930:

- 13-10: Biskup de Leiria uznaje objawienia za prawdziwe i zezwala na odprawianie oficjalnego kultu poświęconego Matce Bożej Fatimskiej.

1942:

- 31-10: Pius XII przystąpił do poświęcenia, o ktόre prosiła Maryja: ukoronowanie Matki Boskiej z Fatimy jako krόlowej Portugalii i świata.

1950:

- 30-10/31-10 i 1-11 o 6 h: Pius XII będąc w ogrodach Watykanu jest świadkiem “tańczącego słońca” na niebie.

1967:

- 13-5: Wizyta Pawła VI w rocznicę 50-lecia objawień.

1962 i 1991:

- 13-5: Wizyta Jana-Pawła II, w 1-szą i 10-tą rocznicę zamachu na Jego osobę, w Rzymie 13-5-1981 r.

Beatyfikacja pastuszkόw, Hiacynty i Franciszka oraz wyjawienie trzeciej tajemnicy fatimskiej

1984:

- 25-3: Jan-Paweł II odnawia poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi na placu Św. Piotra w Rzymie, przed statuą Matki Bożej z Fatimy.

1997:

- 13-5 do 13-10: Uroczyste celebrowanie 80 rocznicy objawień; 4 miliony pielgrzymόw rocznie.

2000:

- 13-5: Beatyfikacja pastuszkόw Hiacynty i Franciszka przez Jana-Pawła II w Fatimie; wyjawienie trzeciej tajemnicy fatimskiej, przez kardynała, sekretarza stanu Angelo Sodano. Odwołuje się on do zamachu na placu Św. Piotra, ktόrego ofiarą padł Jan-Paweł II, 13 maja 1981 r., odwołuje się rόwnież do walki z ateistycznym komunizmem przeciwko Kościołowi i chrześcijanom oraz mόwi o niezwykłych cierpieniach ofiar wiary w XX wieku:

“Chciałbym jeszcze przypomnieć o wielkiej dobroci jaką obdarzył mnie Pan Bόg, kiedy uratował mi życie, jak byłem ciężko ranny 13 maja 1981r.,” powiedział Jan-Paweł II. “Wyrażam rόwnież moją wdzięczność błogosławionej Hiacyncie za wyrzeczenia i modlitwy, ktόre ofiarowała za cierpiącego Ojca Świętego”.
- 26 czerwca: Publikacja dokumentu Kongregacji dla doktryny wiary na temat objawień i “sekretu”.
Akt ofiarowania Kościoła i świata Dziewicy Maryi przez Jana-Pawła II, na III tysiąclecie, przed statuą Matki Bożej z Fatimy...
- 8 października 2000 r.: Akt ofiarowania Kościoła i świata pod opiekę Dziewicy Maryi na III tysiąclecie, przez Jana-Pawła II i 1500 biskupόw, z okazji jubileuszu, na placu Św. Piotra, w obecności statuy Matki Bożej z Fatimy.

Kontynent należący do Oceanii

W konkluzji Egzorty Apostolskiej, posynodalnej « Ecclesia in Oceania », odbytej w Rzymie, przy Bazylice Św. Piotra, 22 listopada 2001 r., Jego Świętobliwość Papież Jan Paweł II, zaprasza wiernych z Oceanii, aby zwrόcili się z nim ku Najświętszej Maryi Pannie, Matce Jezusa i Matce Kościoła :

« W momentach trudnych i w cierpieniu, Maryja zawsze była nieustającym schronieniem dla tych, ktόrzy szukają pokoju i wyzwolenia. W kościołach, kaplicach czy w domach, wizerunki Maryi przypominają wszystkim Jej czułą obecność i macierzyńską protekcję.
W licznych regionach Pacyfiku, Ona jest szczegόlnie czczona pod wezwaniem: « Ratunek chrześcijan », a biskupi ogłosili Ją Patronką Oceanii pod imieniem « Matka Boża Pokoju ». W Jezusie Chrystusie, ktόrego Ona nosiła w swoim łonie, narodził się nowy świat, w ktόrym spotkała się sprawiedliwość i miłosierdzie, świat wolności i pokoju.
Przez Krzyż i zmartwychwstanie Chrystusa, Bόg pojednał świat ze sobą i uczynił z Jezusa Księcia Pokoju, na wszystkie czasy i we wszystkich miejscach. Mόdlmy się, aby Maryja Regina Pacis mogła pomόc ludziom z Oceanii cieszyć się pokojem i dzielić się nim z innymi ! Aby w zaraniu trzeciego tysiąclecia chrześcijańskiego, sprawiedliwość i prawdziwa harmonia stała się darem Boga dla Oceanii i dla wszystkich narodόw na świecie ! »

Liturgia

Dąbrowica:
Pn, Śr: 16:30
So: 8:30
Nd: 11:00, 16:00

Wojanów
Pn, Pt: 16:00
Nd: 9:30

Słowo na dziś

...byleś ty chciała walczyć; wiedz, że zawsze zwycięstwo jest po twojej stronie...
Dz. 1560

Galeria

 • image
 • image

 

 

matka boska wniebowzięta

Jubileusz 700-lecia Kościoła

 

 

roza

Dekoracje kościelne

YouTube

Łączna liczba gości:433150
© VentoStudio.pl